plenLiteracka Sp. z o.o.    |   Olsztyn, ul. Lanca 2/5
+48 883 00 88 22

29 października 2020 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbyła się uroczystość wręczenia szesnastego Wawrzynu Literackiego. 

Kapituła Literackiej Nagrody Warmii i Mazur wyłoniła piątkę finalistów. To publikacje autorów z naszego regionu, które ukazały się na rynku wydawniczym w 2019 roku.

Do nagrody WAWRZYN za rok 2019 nominowano pięć książek:

„Początek, koniec, hot-dogi” Kacpra Kotulaka,

„Gigusie” Jakuba Michalczeni,

„Nóż w plecy, czyli wspomnienia muzykantów” Bogdana Pniewskiego,

„Moje Crow River” Stanisława Raginiaka,

„W uchu pamięci” Andrzeja Zubkowicza.

Ta edycja przyznania nagród była inna niż wszystkie. Nie tylko dzięki formie wręczenia nagród, która odbyła się  on-line. W tym roku po raz pierwszy każdy z nominowanych autorów otrzymał w prezencie przygotowaną analizę tekstu z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji.

Zdobywca WAWRZYNU 2019 Pan Bogdan Pniewski
Nagrodę dla laureatów w postaci certyfikatów, zostały wręczone przez Małgorzatę Sieniewicz Prezeskę Literackiej oraz członkinię kapituły Literackiej Nagrody WAWRZYN.

Zdobywcą WAWRZYNU 2019 został Bogdan Pniewski za książkę „Nóż w plecy, czyli wspomnienia muzykantów”. Natomiast nagrodę Czytelników otrzymał Pan Andrzej Zubkowicz za „W uchu pamięci”. Obie pozycje zostały poddane analizie tekstu pod kątem m.in. słów kluczowych, rozpoznania części mowy, cech fabuły oraz ilości zdań, słów i znaków w tekście.  Przedstawione informacje są nie tylko ciekawostką ale stanowią także niezwykłe narzędzie, jakie w codziennej pracy mogą wykorzystywać autorzy książek oraz wydawnictwa.

Wszystkim laureatów serdecznie gratulujemy!

Relację z gali możecie obejrzeć poniżej:

Leave a Reply