plLiteracka Sp. z o.o.    |   Olsztyn, ul. Lanca 2/5
+48 883 00 88 22

Już w poniedziałek (24 kwietnia) BookForum – wiosenna edycja bezpłatnej konferencji branżowej! To już VI edycja wydarzenia, które organizujemy wspólnie z Legimi i partnerami.

Jak pandemia zmieniła biblioteki? Jak wykorzystać fenomen TikToka na rynku książki? Czy sztuczna inteligencja to wsparcie dla branży książkowej, a może zwiastun prawdziwych kłopotów? Czy spotkania autorskie powinny być bezpłatne? Czym jest Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek – związkiem zawodowym, a może nową organizacją lobbującą na rzecz bibliotek? Czy cyfryzacja usług obywatelskich nie stanowi zagrożenia? W jaki sposób Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie chroni najbardziej bezbronne dobra kultury? Jakie narzędzia i metodyki sprawdzające się w IT można zastosować w zarządzaniu projektami w branży książki?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą specjaliści podczas prelekcji, debat, webinarów w trakcie trzech dni konferencji BookForum zaplanowanych już na 24-26 kwietnia. Program oraz zapisy na odbywające się w formule transmisji on-line (platforma Zoom) wydarzenia można znaleźć na www.bookforum.pl oraz poniżej. Warto również śledzić je na profilu konferencji na Facebooku: https://tiny.pl/wv9j8 Udział w konferencji jest bezpłatny.

Organizatorzy zapraszają również na spotkanie z Enrico Turrinem, dyrektorem biura Federacji Wydawców Europejskich (spotkanie tłumaczone, współorganizowane przez Polską Izbę Książki) oraz rozmowę z założycielami Fundacji Powszechnego Czytania. Zaś o wizji nowoczesnej biblioteki opowie Piotr Mielcarek – prezes zarządu Arfido Sp. z o.o., firmy, która jest sponsorem branżowym tej edycji konferencji.

Tradycyjnie już wydarzenia konferencyjne skupiać się będą wokół potrzeb i zainteresowań wszystkich grup zawodowych branży książki – od bibliotekarzy przez wydawców, na badaczach, czytelnikach i autorach kończąc. Organizatorzy zadbali, by do udziału w BookForum zaproszeni zostali przede wszystkim praktycy, którzy na co dzień mają do czynienia z bogatą tematyką paneli.
_
Organizatorzy: Legimi, Literacka Technologie, BookScout
Partnerzy: Polska Izba Książki, Lubimy czytać, Fundacja Powszechnego Czytania, Polski Związek Bibliotek, EBIB, Biblioteka Analiz, Get Hero, Applover
Sponsor branżowy: Arfido Sp. z o.o.

 

Pełen program BookForum:

24 kwietnia 2023 r. / poniedziałek

godz. 10:00 – 11:00
Związek zawodowy czy nowa organizacja lobbująca na rzecz bibliotek? Interes personalny czy instytucjonalny? Rozmowa z założycielami Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY
Roman Wojciechowski (członek Rady Fundacji Krajowy Depozyt Biblioteczny) – moderator, Katarzyna Roszak Lindecka (dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Jaraczewo), Damian Domański (dyrektor Biblioteki – Ośrodka Kultury w Morzeszczynie)
Zarejestruj się za darmo – KLIK

godz. 11:30 – 12:30
Jak pandemia zmieniła biblioteki? Jakie wnioski wyciągnęliśmy z tych dramatycznych doświadczeń? I… czy jesteśmy gotowi na kolejne turbulencje? Dobre i złe przykłady z życia bibliotek

Jakub Frołow (opiekun bibliotek w Legimi) – moderator, Danetta Ryszkowska-Mirowska (dyrektorka Książnicy Kopernikańskiej), Zuzanna Mrozik (kustoszka w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie)
Zarejestruj się za darmo – KLIK

godz. 13:00 – 14:00
Czy to nadal baśń o żelaznym wilku? Bibliotekarze versus czytelnicy? Gdzie leży prawda? Ebooki, audiobooki, synchrobooki czyli książka elektroniczna w bibliotece od podstaw

Roman Wojciechowski (członek Rady Fundacji Krajowy Depozyt Biblioteczny) – moderator, Robert Kuciński (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu), Bożena Szpadzik (dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Kolbudach), Dawid Kotlarek (dyrektor Biblioteki Publicznej w Świebodzinie)
Zarejestruj się za darmo – KLIK

godz. 14:30 – 15:30
Sztuczna inteligencja, prawdziwe kłopoty? AI na rynku książki

Krzysztof Domaradzki (dziennikarz magazynu „Forbes”, pisarz) – moderator, Mikołaj Małaczyński (prezes Legimi), dr hab. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska (prof. Akademii Leona Koźmińskiego, filozofka, badaczka rozwoju nowych technologii, zwłaszcza technologii zielonej i zrównoważonej, humanoidalnej sztucznej inteligencji, robotów społecznych i technologii ubieralnych)
Zarejestruj się za darmo – KLIK

25 kwietnia 2023 r. / wtorek

godz. 10:00 – 11:00
Arfido – nowoczesna biblioteka
Piotr Mielcarek (Prezes Zarządu / CEO – Arfido Sp. z o.o.)
Zarejestruj się za darmo – KLIK

godz. 11:30 – 12:30
Czy cyfryzacja usług obywatelskich nie stanowi zagrożenia? Co łączy Program Rozwoju Bibliotek, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego? O tym wszystkim opowie Jacek Królikowski – szef FRSI

Roman Wojciechowski (członek Rady Fundacji Krajowy Depozyt Biblioteczny) – moderator, Jacek Królikowski (prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego)
Zarejestruj się za darmo – KLIK

godz. 12:45 – 13:45
300 stron w 15 sekund. Jak wykorzystać fenomen TikToka?
Magdalena Wysocka (doświadczona marketerka i szefowa zespołu TikTok & Microinfluencers w GetHero)
Zarejestruj się za darmo – KLIK

godz. 14:00 – 15:00
Zrobić coś, czego wcześniej nie zrobił nikt inny. Fundacja Powszechnego Czytania – rozmowa z założycielami przy okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Jakub Frołow (opiekun bibliotek w Legimi) – moderator, Maria Deskur (prezeska Fundacji Powszechnego Czytania), Grzegorz Majerowicz (członek zarządu FPC), Katarzyna Konopka (kierowniczka projektów FPC)
Zarejestruj się za darmo KLIK

godz. 15:30-16:30
Tales of EUkraine – program dla wydawców zainteresowanych wydawaniem książek ukraińskich autorów/spotkanie z Enrico Turrinem, dyrektorem biura Federacji Wydawców Europejskich (spotkanie będzie tłumaczone)

Enrico Turrin (dyrektor biura Federacji Wydawców Europejskich)
Zarejestruj się za darmo – KLIK

26 kwietnia 2023 r. / środa

godz. 9:00 – 9:45
„Chronimy najbardziej bezbronne dobra kultury”. Rozmowa z członkami zarządu Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie

Joanna Nowakowska (członkini Zarządu Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie), Sławek Brudny (członek Zarządu Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie), Ewa Tenderenda-Ożóg (prezeska zarządu Biblioteka Analiz Sp. z o.o.) – moderatorka
Zarejestruj się za darmo – KLIK

godz. 11:30-12:30
Czy spotkania autorskie powinny być bezpłatne?

Magdalena Koperska (szefowa Wydawnictwa Anagram), Łukasz Staniszewski (pisarz), Sylwia Chojnacka-Tuzimek (zastępca dyrektora, kierownik Działu Promocji i Animacji Biblioteki Publicznej w Piasecznie), Zuzanna Gajewska (pisarka, promotorka czytelnictwa) – moderatorka
Zarejestruj się za darmo – KLIK

godz. 13:00-14:00
Zarządzanie projektami. Jakie narzędzia i metodyki sprawdzają się w IT i można je zastosować w branży książki

Szymon Bernatowicz (Project Manager w Applover, software house z miasta 100 mostów)
Zarejestruj się za darmo – KLIK
_
O sponsorze:
Zespół ARFIDO, dostawcy książkomatów, już od 2006 roku konstruuje i dostarcza profesjonalne rozwiązania służące automatyzacji pracy bibliotek. Urządzenia działają z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii RFID i są owocem ścisłej współpracy inżynierów konstruktorów i programistów ARFIDO z bibliotekarzami. Obecnie, dzięki nowoczesnym technologiom, tradycyjna książka stała się dostępna
przez 24 godziny na dobę.

Urządzenia ARFIDO działają w kilkuset bibliotekach i są wysoko cenione przez czytelników i bibliotekarzy. Firma ARFIDO aktualizuje oprogramowanie według uwag klienta, tworzy nowe aplikacje, modyfikuje urządzenia tak, aby podążać za oczekiwaniami użytkowników.

Ponieważ urządzenia firmy ARFIDO współpracują ze wszystkim systemami bibliotecznymi, są one dostępne również zagranicą, między innymi w Londynie, Hamburgu czy Mediolanie, a także w Seattle i Denver w Stanach Zjednoczonych.

Related Posts

Leave a Reply