plLiteracka Sp. z o.o.    |   Olsztyn, ul. Lanca 2/5
+48 883 00 88 22

Festiwal Ludzie Książki

Siedem miast, dwie odsłony, ponad 20 wydarzeń – spotkania autorskie, wystawy, koncerty, warsztaty. Już w lutym rozpoczyna się wyjątkowe wydarzenie, które swoim zasięgiem obejmie całą Polskę. Festiwal Ludzie Książki to zwieńczenie niemal dwóch lat wspólnych działań Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz partnerów projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki”, w tym Literackiej.

Oficjalny start wydarzenia odbędzie się w Poznaniu, we wtorek 8 lutego o godzinie 12.00 na pl. Wolności naprzeciwko wejścia do zabytkowego gmachu Biblioteki Raczyńskich. Podczas spotkania zaprezentowany zostanie program Festiwalu oraz nazwiska autorów, którzy wyruszą w drogę, aby odwiedzić siedem miast, wziąć udział w ponad 20 wydarzeniach i spotkać się z tysiącami czytelników.

Podczas Festiwalu Ludzie Książki uczestnicy wydarzeń organizowanych w siedmiu polskich miastach będą mieli okazję poznać, porozmawiać, zadać pytania nie tylko najbardziej znanym polskim, norweskim i ukraińskim pisarzom. W trakcie wydarzeń przedstawiona zostanie praca ludzi, którzy mają ogromny wpływ na to, że książki odnoszą sukces i zdobywają czytelników. Za kulisami sławy stoi cały sztab fachowców: tłumaczy, ilustratorów, grafików, redaktorów. – Do udziału w Festiwalu zaprosiliśmy również twórców, którzy często decydują też o sukcesie książek. To recenzenci, krytycy, blogerzy i inni twórcy internetowi – mówi dyrektor Festiwalu Anna Gruszecka – Drużyna FLK wyruszy w drogę z Poznania już 8 lutego. Tego dnia zaprezentujemy Państwu nazwiska twórców, gwiazd Festiwalu – dodaje.
Wydarzenia w ramach Festiwalu Ludzie Książki odbędą się w Olsztynie, Pile, Lesznie, Koninie, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Bus z twórcami wyruszy w trasę po Polsce dwa razy – zimą oraz wiosną. W części spotkań będzie można uczestniczyć online.
Sztuczna inteligencja i ludzie

Festiwal Ludzie Książki jest elementem projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki”, w ramach którego czytelnicy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu będą mogli bezobsługowo wypożyczać książki korzystając z sieci 11 książkomatów ustawionych na terenie miasta. Jest to uzupełnienie i rozszerzenie oferty poznańskiej Biblioteki, która stawia na zrównoważony rozwój instytucji łączący tradycyjne formy organizacji z wymaganiami, jakie stawiają przed nią mieszkańcy miasta. Festiwal Ludzie Książki, jako element całego projektu kładzie ogromny nacisk na obecność ludzi, których zarówno w samych bibliotekach, jak i w procesie powstawania książek nie może i nigdy nie zabraknie. Obecność ludzi i sztucznej inteligencji w instytucjach kultury nie musi się wykluczać. W przyszłości będzie za to tworzyć nową jakość świadczenia usług bibliotecznych, a co za tym idzie będzie miała realny wpływ na promocję czytelnictwa wśród Polaków.

_
Projekt „Sztuczna inteligencja w służbie książki” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG. Zakup książkomatów jest możliwy dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – projekt „Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zbiorów bibliotecznych”.

Related Posts

Leave a Reply