plLiteracka Sp. z o.o.    |   Olsztyn, ul. Lanca 2/5
+48 883 00 88 22

Gazeta Olsztyńska | 28.01.2022

Olsztynianki na światowym podium
[przeczytaj cały artkuł >>> klik]

Małgorzata Sieniewicz i Urszula Witkowska z Olsztyna znalazły się wśród 200 kobiet z całego świata w prestiżowym raporcie Strong Woman in IT 2021. O sobie mówią: humanistyczne dusze. Jak więc udało im się odnaleźć w zupełnie innej branży?
Literacka to olsztyńska firma łącząca książki i nowe technologie. W zespole Literackiej pracują m.in. Małgorzata Sieniewicz oraz Urszula Witkowska. To właśnie ich nazwiska znalazły się w prestiżowym raporcie Strong Woman in IT 2021. A to oznacza, że dwie olsztynianki znalazły się pośród 200 kobiet z całego świata, które kształtują oblicze tej branży. I co więcej: mają realny wpływ na jej rozwój.

Inicjatywa Strong Women in IT kreuje standardy obecności kobiet na wysokich stanowiskach w branży nowych technologii. Celem akcji jest promocja najlepszych praktyk rynkowych dotyczących funkcjonowania kobiet w biznesie.
Jak to się stało, że Małgorzata i Urszula, dwie humanistki i miłośniczki książek, związały się z dyscypliną informatyczną?

— U źródeł Literackiej leży miłość do literatury, a chęć wykorzystania nowych technologii dla dobra rynku książki była naturalną konsekwencją naszych marzeń o lepszej widoczności wartościowych naszym zdaniem tytułów, które nikną w zalewie wydawanych książek. Interesowały nas szczególnie systemy rekomendacji. Począwszy od tego najstarszego i najbardziej zaufanego, a więc polecenia od kogoś, kogo gust podzielamy, aż po skomplikowane algorytmy sztucznej inteligencji, które wspierają procesy decyzyjne — opowiada Urszula Witkowska.

[przeczytaj cały artkuł >>> klik]

Related Posts

Leave a Reply