plenLiteracka Sp. z o.o.    |   Olsztyn, ul. Lanca 2/5
+48 883 00 88 22

Rok 2020 ma się ku końcowi, a obecny czas to najlepszy moment na podsumowanie tego, co wydarzyło się w Literackiej w minionym roku.

A w  ubiegłym roku wydarzyło się u nas wyjątkowo dużo. Spółka Literacka to  nieustający rozwój. Możemy śmiało napisać, że był to dla nas dobry rok, pełen wytężonej pracy, ale  i wielu wartościowych projektów, spotkań i satysfakcjonujących chwil.

Nowe szanse, nowe możliwości

Był to rok pod wieloma względami wyjątkowy. Do naszego zespołu dołączyło czterech  znakomitych pracowników, udało nam się zakończyć i rozpocząć nowe projekty.

Asystent Wydawniczy

Ten rok był zarówno dla nas, jak i dla gospodarki naszego kraju wyjątkowo ciężki, ale i wyjątkowo pracowity. 30 kwietnia 2020 r. Literacka zakończyła projekt “Automatyczny recenzent” dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Już następnego dnia, 1 maja, ruszyły prace związane z przedsięwzięciem “Asystent wydawniczy” (Szybka ścieżka NCBR, wartość projektu: 3.1 mln zł). Jednym z wyzwań badawczych w 2021 roku będzie automatyczne generowanie notek wydawniczych i opisów książek.

Dlaczego zdecydowaliśmy się na nowy projekt? Dotychczas, aby skutecznie rozwijać system rekomendacyjny dla kolejnych klientów, potrzebowaliśmy jak najwięcej książek (ich pełnej treści w wersji elektronicznej). Niejednokrotnie za przekazaniem nam tekstów do analizy stały oczekiwania prowadzenia prac badawczych tak, by stworzyć produkt odpowiadający specyficznym potrzebom partnera biznesowego. Stale poszerzaliśmy więc zakres eksperymentów badawczych i tworzyliśmy funkcjonalności “na miarę”. Tak zostaliśmy partnerem technologicznym takich firm jak Legimi SA, e-Kiosk, Agora, PWN czy norweska NORLA.

Literacka jako BookScout

Literacka od 2019 roku współpracuje z autorami, wydawnictwami i księgarniami w Wielkiej Brytanii i USA (Nowy Jork, Waszyngton, Chicago) – spośród nadesłanych rękopisów wyłaniamy te, które rokują w kontekście sprzedaży kanałami promocyjnymi autorów (blogerzy, dziennikarze, korespondenci zagraniczni) i po oszacowaniu potencjału sprzedażowego, zajmujemy się przygotowaniem publikacji do druku (redakcja, korekta, projekt graf., druk) oraz dystrybucją i obsługą zamówień, a także generowaniem i zabezpieczaniem książek w wersji elektronicznej (e-book).

Sztuczna inteligencja w charakterze jurora konkursu na opowiadanie kryminalne

W 2020 prowadziliśmy prace badawcze z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego dla wielu podmiotów z branży:

Biblioteka Analiz – barometr nastrojów w różnych segmentach rynku książki (wydawnictwa, drukarnie, księgarnie, hurtownie) na podstawie analizy wywiadów z przedstawicielami branży.

Fundacja Duży Format – sztuczna inteligencja w charakterze jurora konkursu na opowiadanie kryminalne (analiza nadesłanych utworów pod kątem ich zgodności gatunkowej, analiza stylu pisania, analiza stylometryczna).

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie – sztuczna inteligencja w charakterze jurora nagrody literackiej Wawrzyn Warmii i Mazur (analiza wszystkich książek wydanych w PL w 2019 roku, powiązanych z Warmią i Mazurami).

Koalicje dla Niepodległej – rekomendowane fabuły literackie do gier mobilnych w partnerstwie z Fundacją To My i GeoGames.

Novae Res, Państwowy Instytut Wydawniczy – analiza całej oferty wydawniczej w celach marketingowych.

Ermlab Sp. z o.o. – Technologia kontekstowego rozumienia języka pisanego na potrzeby poprawy błędów oraz automatycznej oceny zrozumiałości tekstu. Przeprowadzenie badań ankietowych na grupie Polaków, na potrzeby oceny zrozumiałości tekstu.

W przygotowaniu:

PolskaKsiegarniaInternetowa.eu – system rekomendacyjny dla Polaków zagranicą.

Wydawnictwo Marpress – targetowanie grup czytelników w ramach programu Kreatywna Europa.

Co słychać w branży książki?

W 2020 roku, w staraniach o rozpoznawalność marki jako spółki technologicznej działającej w obszarze analizy treści, zorganizowaliśmy trzy wydarzenia branżowe adresowane do kadry kierowniczej i pracowników księgarń, wydawnictw, bibliotek. Literacka została także członkiem Polskiej Izby Książki.

Konferencja Book Marketing (6-7 marca, Poznań)  Organizowana we współpracy z Grupą Międzynarodowe Targi Poznańskie. W konferencji udział wzięło 150 uczestników na każdym z wydarzeń. Były to 2 dni prelekcji, warsztatów, pogotowia marketingowego, VIP room, spotkań autorskich. Prelegenci występujący w wydarzeniu: Katarzyna Bonda, Przemysław Staroń, Paweł Tkaczyk, Tomasz Manikowski, Adam Pioch, Tomasz Palak i inni.

Book Targ I Konferencja (21-22 maja, on-line). Book Targ to największe wirtualne targi książki online. Organizowaliśmy je we współpracy z Legimi, Lubimyczytać.pl, Allegro.pl. Podczas konferencji odbyły się liczne wykłady związane z sytuacją na rynku książki w dobie pandemii, m.in. jak skorzystać z rządowego wsparcia, jak odnaleźć się w gąszczu informacji i procedur, jak pozyskać klienta czy rozpocząć przygodę z biznesem w sieci.

Book Targ Branżowy II (12-18 listopada, online) Wydarzenia branżowe organizowane były we współpracy z Legimi, Lubimyczytać.pl, Allegro.pl. Były to niezapomniane pięć dni samych pozytywnych doświadczeń, którymi podzielili się polscy i zagraniczni wydawcy, księgarze, bibliotekarze. Eksperci od technologii i marketingu zaprezentowali sprawdzone rozwiązania. Po raz pierwszy pojawiły się takie tematy jak zdobywanie dodatkowych przychodów z książek dzięki adaptacjom filmowym i teatralnym, czy zrównoważone wydawanie książek. Dzięki naszym działaniom polskie wydawnictwa mogą starać się o środki na adaptacje książek w ramach festiwalu Berlinale, czy przystąpić do programu ograniczania wpływu działalności wydawniczej na środowisko. Literacka zaprezentowała także własne rozwiązania: Jak AI pomaga usprawniać proces wydawniczy? oraz Jak nie przegapić bestsellera?

Podsumowanie II Edycji BookTarg

A w Nowym Roku…

W Nowym Roku nie planujemy zwalniać tempa! Będziemy cały czas rozwijać się i tworzyć jeszcze lepszą i dokładniejszą sztuczną inteligencję dla naszych partnerów.

Naszym klientom (tym przyszłym również), wspólnikom i inwestorom cały zespół Literackiej życzy pomyślności, ogromu pomysłów i spełnienia wszystkich planów w 2021 roku!

Related Posts

Leave a Reply