plenLiteracka Sp. z o.o.    |   Olsztyn, ul. Lanca 2/5
+48 883 00 88 22

Nasza Fiona jurorem w konkursie literackim

Drugiego dnia Poznańskich Targów Książki odbędzie się inauguracja konkursu literackiego BLEF. Zgłoszone prace oceni kapituła, w której jednym z jurorów będzie… stworzona przez nas sztuczna inteligencja.

BLEF to konkurs literacki na mikropowieść sensacyjną. Pojedynek organizowany jest od zeszłego roku przez Fundację Duży Format. To pierwszy taki konkurs literacki w Polsce, a drugi w Europie, w którym nadesłane prace będą oceniane również przez… AI!

 

Sztuczna inteligencja wybierze potencjalny bestseller
Jurora „udostępnia” zespół Literackiej. Fiona – bo tak nazywa się wirtualna jurorka – czyta książki z zawrotną szybkością i za pomocą algorytmów potrafi wyłapać zaawansowane cechy fabuły. – Fiona jest w stanie dać rzetelną informację na temat tego, na ile dany tekst pasuje do określonych kategorii literackich. Doskonale radzi sobie także z tym, by ocenić, czy spełnia on warunki kryminału, czyli na przykład, czy trzyma w napięciu – wyjaśnia Małgorzata Sieniewicz, prezes Literackiej. Nasza firma już od kilku lat pracuje nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji na rynku książki, opracowaliśmy m.in. system zaawansowanych rekomendacji książek, w którym algorytmy, bazując na miękkich cechach fabuły, są w stanie zarekomendować lekturę dopasowaną do gustu, ale także nastroju czytelnika. – Z naszego narzędzia do rekomendacji codziennie korzysta wielu czytelników. Postanowiliśmy wykorzystać ten sukces i iść o krok dalej, tworząc rozwiązanie dedykowane twórcom – pisarzom, selfpublisherom – ale także wydawcom. Tym razem pracujemy nad algorytmami, które znacznie przyspieszą proces wydawniczy, oceniając, w jakim stopniu dana książka ma szanse stać się bestsellerem – zdradza Urszula Witkowska z Literackiej. Zalążkiem tego portalu jest właśnie Fiona. Jurorka ekspresowo zbada prace zgłoszone do konkursu, a ich autorzy wraz z końcem konkursu otrzymają szczegółową analizę swojego dzieła. O tym, czy wybór algorytmów okaże się zbliżony do wskazań literaturoznawców, przekonamy się już niebawem.

Uroczysta inauguracja BLEF-u odbędzie się na scenie główniej Poznańskich Targów Książki w sobotę, 7 marca, o godz. 13:00. Zapraszamy! To będzie okazja, by poznać Fionę!

 

Related Posts

Leave a Reply