plenLiteracka Sp. z o.o.    |   Olsztyn, ul. Lanca 2/5
+48 883 00 88 22

Oj! AI! Czy jest się czego obawiać? – zaproszenie na debatę

Czy sztuczna inteligencja może analizować tekst z precyzją wnikliwego czytelnika i formułować wnioski na temat fabuły? W jaki sposób można usprawnić proces wydawniczy za pomocą algorytmów i uczenia maszynowego?

Wszystkich chętnych zapraszamy na dyskusję, podczas której można będzie się dowiedzieć o najnowszych światowych dokonaniach w wykorzystaniu uczenia maszynowego do analizy tekstu oraz o tym, czy polska branża wydawnicza może na tym skorzystać. Przyjrzymy się nie tylko temu, w jaki sposób sztuczna inteligencja i duże zbiory danych pomagają nam lepiej robić to, czym już się zajmujemy, ale także w jaki sposób umożliwią tworzenie nowych informacji.

Debata z udziałem specjalistów w dziedzinie uczenia maszynowego, analizy danych oraz przedstawicieli branży książkowej odbędzie się 25 października (piątek), o godz. 14:00 w sali seminaryjnej LWÓW (Expo Kraków, ul. Galicyjska 9). Wstęp wolny.

Wykorzystywanie AI w literaturze staje się faktem. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat działalność wydawnicza bardzo się zmieniła; publikowanie stało się cyfrowe, ale procesy w dużej mierze pozostały takie same. Autor pisze książkę, redaktor poprawia tekst, który następnie jest drukowany. Jednak w tym okresie skala i złożoność pracy wydawcy dramatycznie wzrosła. Rocznie wydawanych jest ponad 38000 tytułów.

Dzisiaj żaden specjalista nie jest w stanie nadążyć za badaniami w swojej dziedzinie; podobnie wydawcy nie mogą już stosować tradycyjnych ręcznych metod edycji i druku. Zatem cały proces publikacji wymaga przemyślenia, a narzędzia AI mogą przyczynić się do wzrostu wydajności i jakości procesu wydawniczego. Komputery nie zastąpią człowieka, ale wiele ludzkich czynności można ulepszyć i usprawnić za pomocą narzędzi AI.

Analizą dużych korpusów tekstu w języku polskim na niespotykaną dotąd skalę zajmuje się Literacka – startup z Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Oferuje zarówno techniki i narzędzia oparte na sztucznej inteligencji oraz automatyczną ocenę publikacji.
– Im więcej czynności powierzymy sztucznej inteligencji, tym więcej czasu nam zostanie na bardziej kreatywne zadania związane z publikowaniem – mówi dr Krzysztof Sopyła, CIO Literackiej.

– Podczas piątkowego spotkania będzie można przystąpić do projektu badawczo-rozwojowego zaplanowanego na 2020 rok – dodaje. – Mamy nadzieję, że dzięki rozmowom z wydawcami będziemy mogli poznać ich potrzeby i w taki sposób zaplanować badania projektowe, by rezultaty usprawniły proces wydawniczy.

W programie debaty również analizy treści książki przez algorytmy uczenia maszynowego w ramach prezentacji rezultatów prac badawczych w projekcie „Automatyczny recenzent – inteligentny system rekomendacji książek” dofinansowanego przez narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Gdzie: Międzynarodowe Targi Książki / Kraków 2019
Kiedy: 25 października (piątek), godz. 14:00, sala seminaryjna LWÓW
Organizatorzy: Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Literacka Sp. z o.o.
Partnerzy: Instytut Książki, Publio, Simpact Fund


Zaproszeni goście:
Grażyna Plebanek – pisarka, felietonistka, dramatopisarka / książki pisze bez udziału sztucznej inteligencji, korzystając z własnej
Krzysztof Koehler – wicedyrektor Instytutu Książki / otwarty na to, co nowe, ale bez przesady
Vladimir Alekseichenko – data scientist, twórca i trener DataWorkshop, autor bloga biznesmysli.pl / można śmiało powiedzieć, że żyje ze sztucznej inteligencji, a w jego żyłach płynie uczenie maszynowe
Krzysztof Koehler – wicedyrektor Instytutu Książki / otwarty na to, co nowe, ale bez przesady
Adam Sobczak – założyciel Cenatorium oraz siepomaga.pl, członek fundacji AI for Good / pasjonat praktycznego zastosowania technologii informacyjnych rewolucjonizujących prowadzenie przedsięwzięć
Beata Gutowska – zarządza księgarnią ebooków Publio.pl / przyjazna botom i robotom, i tak z pewnością nie zastąpią one jej własnych pomysłów
Dr Krzysztof Sopyla – specjalista uczenia maszynowego, autor bloga About Data / z sentymentem analizuje wszystko, co się da, pracuje nad inteligentnym asystentem, który sprawi, ze Polacy będą pisać poprawnie i w pięknym stylu

Prowadzenie:
Dr Miłosz Brakoniecki – członek zarządu Obserwatorium.biz, członek Rady Nadzorczej Diners Club Polska / do analizy danych podchodzi z pełną powagą; z doświadczenia wie, że sztuczna inteligencja to przyszłość obsługi klienta w bankach, więc w księgarniach też się przyda

Projekt „Automatyczny Recenzent – inteligentny system rekomendacji książek” w ramach Działania 1.1: Projekt B+R przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Rozwoju Regionalnego, Poddziałanie: Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa.

Related Posts

Leave a Reply