plenLiteracka Sp. z o.o.    |   Olsztyn, ul. Lanca 2/5
+48 883 00 88 22

Literacka Sp. z o.o. na Warszawskich Targach Książki

Czy sztuczna inteligencja może być sposobem na wzrost czytelnictwa? Czy automatyczny recenzent to narzędzie, któremu można zaufać, że poleci nam odpowiednią lekturę? Na te i i wiele innych pytań odpowiedzieliśmy podczas Warszawskich Targów Książki.

W miniony czwartek, 23 maja 2019 roku, o 13:00 w sali Barcelona na Warszawskich Targach Książki eksperci Literacka Sp. z o.o., czyli dr Elżbieta Sobczak, Urszula Witkowska oraz dr Krzysztof Sopyła zaprezentowali tworzony przez spółkę, a dofinansowny, m.in. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, projekt automatycznego recenzenta. Są to specjalnie opracowane algorytmy, które „czytają” książki i potrafią na podstawie analizy ich treści określić cechy fabuły określonej lektury; do tej pory możliwe to było do uchwycenia wyłącznie przez człowieka.

 

Podczas prelekcji opowiedzieli o tym, jakie algorytmy stosują podczas prac nad projektem i zdradzili również, jakie eksperymenty stosowali dotychczas i ujawnili kolejne pomysły na rozwój start-upu.

Zespół z Olsztyna po raz pierwszy zaprezentował także efekty współpracy z Instytutem Książki i UniwersytetuemKardynała Stefana Wyszyńskiego. Badacze ujawnili ponadto tytuł pierwszej powieści ocenionej przez polską sztuczną inteligencję, a gościem specjalnym wydarzenia był autor tytułu, Zygmunt Miłoszewski.

 

Related Posts

Leave a Reply