„Bardzo się cieszę, że takie firmy jak Literacka Technologie powstają w Polsce. Zastosowań sztucznej inteligencji w analizie tekstów może być dużo – sądzę, że to początek prawdziwej rewolucji na rynku książki. Na świecie funkcjonują już narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, które służą zarówno wydawcom, jak i autorom. Język polski pozostaje póki co poza głównym nurtem międzynarodowych badań w tym zakresie. Dlatego cieszę się, że są takie firmy jak Literacka Technologie, które tworzą algorytmy wyspecjalizowane konkretnie dla języka polskiego. Współpracowaliśmy z Literacką zarówno w zakresie analizy treści przez AI czego wyniki można zobaczyć w książce „Rozmowy o rynku książki” oraz przy organizacji cyklicznych imprez branżowych”.

Ewa Tenderenda-Ożóg, Prezeska, Biblioteka Analiz

„Zespół Literackiej tworzą zakochani w literaturze entuzjaści nowych technologii – znawcy rynku książki, doświadczeni wydawcy i księgarze, językoznawcy i literaturoznawcy oraz specjaliści data science i machine learning. Firma Literacka Technologie jest ekspertem w swojej dziedzinie, dlatego cieszymy się, że zasiliła grono członków Polskiej Izby Książki. Mieliśmy okazję współpracować przy organizacji nie jednego wydarzenia branżowego. Bacznie śledzimy rozwój i postępy projektów realizowanych przez Literacką”.

Dr Grażyna Szarszewska, Dyrektor generalna, Polska Izba Książki

„Literacka Technologie jest prekursorem na polskim rynku książki w zakresie zastosowania sztucznej inteligencji służącej bibliotekarzom, wydawcom, księgarzom, autorom i przede wszystkim czytelnikom. Jako Instytut Książki mieliśmy okazję współpracować przy realizacji jednego z prowadzonych przez spółkę projektów badawczo-rozwojowych wspartych przez NCBR. Wspólnie z moderatorami Dyskusyjnych Klubów Książki zasilaliśmy swoją wiedzą bazy danych, na których następnie prowadzone były eksperymenty i badania.”

Dariusz Kawa, Kierownik Działu Krajowego, Instytut Książki

Wydawnictwo UKSW współpracuje ze spółką Literacką Technologie od 2017 roku. W projekcie badawczym weryfikowaliśmy cechy książek przypisanych do poszczególnych tytułów przez algorytmy sztucznej inteligencji. Obecnie UKSW korzysta z systemu BookScout, dzięki któremu propozycje wydawnicze nie muszą być przesyłane mailem, lecz w aplikacji wyposażonej w AI. System analizuje treść i powiadamia nas gdy przyjdzie rękopis dopasowanych do tego, co wydajemy. Wszystkie potrzebne informacje o autorze i przesłanym rękopisie są uporządkowane i umożliwiają szybkie podjęcie decyzji wydawniczej. 

Dr Elżbieta Sobczak, Dyrektor Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego